Znáte Pivoňské hory?

12/03/2016
Historie OPT od roku 1956

Hraniční hory 1986 – tak se nazýval soubor tematických lyžařských přejezdů v zimním období 1986. Společně s TJ Bohemians, TJ Sparta a naší TJ Kotva.

Jedním za tří přejezdů tohoto souboru byl právě i přejezd Pivoňských hor, Haltravy a Čerchovského hřebene, uskutečněný 7. – 9. února 1986.

Vše začalo v pátek, v odpoledních hodinách na pěšákům TJ Kotva důvěrně známém Alšově nábřeží; mrzlo, až praštělo, přistavený vyhřátý autobus rozptýlil všechny naše chmury. Zamrzlá okna a příjemný pocit tepla způsobil, že se téměř nikdo neubránil chvilkovému podřimování. Proto se zdálo, že z Prahy do Domažlic je jen malý kousek. Domažlice nás přivítaly pořádným mrazem, ale vůbec žádným sněhem. Hlavu jsme složili ve velmi pěkné ubytovně místní sokolovny.

Brzy ráno následujícího dne jsme vyrazili autobusem na start první etapy přejezdu. Mrazivé ráno, slunce jako v polární krajině, jen žádný sníh. Projeli jsme Poběžovicemi, vzadu na mírně se zdvihajících kopečcích sem tam bílý flíček. Ještě ani ve východišti přejezdu, v Bělé nad Radbuzou, nebylo po sněhu ani památky. Pohledy místních obyvatel na naší skupinu s lyžemi a holemi v rukou byly více než soucitné. Začátek přejezdu, asi 4 km, jsme kolem zamrzlého Bystřického rybníka pochodovali v lyžákách po zamrzlé zemi pěkně pěšky. První sníh se objevil na stráních pod lesem, kde někteří optimisté a odvážlivci již nazuli lyže. Ti uvážlivější ještě počkali a dobře udělali. Cesta, mírně stoupající lesem, byla vysněžena tak na „cizí lyže“, po 1 km však při opatrném pojíždění bylo již možno se pohybovat na lyžích.

Neustále stoupáme a při výjezdu z lesa, na spoře zasněžené náhorní pláni, pozorujeme strážní věže na hraničním hřebenu, který je dalším hřebenovým pásmem, souběžným s hřebenem Pivoňských hor. Střídavě na lyžích a pěšky sledujeme žlutou značku, která nás pásmem protitankových zábran u silnice od Mutěnic vede zarostlými a zasněženými zbytky vyhořelé bývalé osady Korytany, konečně na vyšší část hřebene. V pěkných lesních partiích výbornou stopou přijíždíme za slunečného, ale mrazivého počasí (-15°C) na rozcestí „Liščí chalupy“.

 Celé Jirkovo vzpomínání na přejezd Pivoňských hor si můžeš přečíst tady